Mater Dei Nampula

Milí přátelé Institutu pro křesťanskou kulturu a projektu ,,Malujeme pro Afriku".

Děkujeme Vám za pomoc v projektu na podporu dětí, které se staly obětí násilí, krvavých rituálů, prostituce, chudoby, nemocí a přírodních katastrof v Mosambiku v provincii Nampula.

Dětské obrázky výtvarné soutěže ,,Malujeme pro Afriku" jsou vystavovány u nás i v zahraničí a jejich následným prodejem při dobročinných akcích získáme prostředky věnované na dostavbu a vybavení sirotčince v blízkosti města Nampula na severu Mosambiku. 

Sirotčinec založily a provozují sestry servitky z kláštera ,,Mater Dei" (,,Ame Muluku Awe" - v jazyce Makua) Nampula, který  vybudovala v r. 1973  Sr. Juliana Calvo Giunta, když  spolu se 4 dalšími sestrami  odešla z kláštera Panny Marie Bolestné v Madridu, aby se věnovaly těm nejpotřebnějším v zemích třetího světa.

     Mosambik zachvátila r. 1975 vleklá občanská válka, která během 16 let zanechala zemi zpustošenou a nejvíce válkou byly postiženy děti. Na ulicích i na venkově zůstalo mnoho sirotků. Stávaly se obětí dětské prostutice, obchodu s lidskými orgány, krvavých kultovních  rituálů a nebo byly unášeny ozbrojenými skupinami. Situace se do dnešních dnů mnoho nezměnila, země patří mezi 10 nejchudších zemí světa s vysokým výskytem (15 %) HIV a řešení problémů je v nedohlednu. Zde se po kliknutí na odkaz můžete podívat přímo do Nampuly.

V současné době našlo v sirotčinci svůj domov 64 dětí a pro další se staví nová budova, ve které budou umístěny děti mladší 6 let. Komunita sester sestávající ze 4 španělských a 39 mosambických se snaží poskytnout péči co nejvíce sirotkům, které nacházejí na ulici města či na venkově. Zajistí jim ubytování, stravování, poskytují výchovu a vzdělání až do věku 17 let a starají se o jejich zdravotní péči.

Katastrofální situce nastala začátkem ledna letošního roku, kdy Mosambik, Malawi a Madagaskar zpustošily rozsáhlé povodně, způsobené silnými dešti.  Záplavová voda smetla domy, elektrické sloupy, železniční tratě a zničila silnice. Odplavená úroda a dobytek vyvolává obavy z hladu. Při povodních zahynulo 159 lidí, více než 160 000 lidí bylo umístěno do nouzových táborů a nebo doposud zůstává uvězněno v zaplavených oblastech. Tisíce lidí naléhavě potřebují čistou vodu, jídlo, přístřeší a zdravotnickou péči.  Vodní zdroje a latríny byly zaplavené, přibývá nemocných cholerou a malárií. 

 Dne 11. února 2015 na svátek Panny Marie Lurdské jsme odeslali do Nampuly finanční dar ve výši 400,- Euro. Děkujeme za Vaši podporu, velice si ji vážíme a pokračujeme nadále v započatém díle.

Dne 24. září 2015 jsme odeslali na výstavbu sirotčince finanční částku ve výši 520,- Euro. Děkujeme všem dětem, které pro opuštěné děti v Mosambiku namalovaly obrázky a také všem, kdo jejich zakoupením touto částkou přispěli.

Informace o životě dětí v Nampule Vám budeme průběžně přinášet na našich www stránkách. Děkujeme za Vaši přízeň.